Jump to content

Daily Con$umption of Bourbon? How Much Is Your Pour Costing You?


JamesW
This topic has been inactive for at least 365 days, and is now closed. Please feel free to start a new thread on the subject! 

Recommended Posts

Anyone done the math on what they spend, on average, each night or each pour? I just went through this exercise on one of the other threads and thought it might make an interesting topic of discussion. Below is my thread....

I finally found some WSR (at $12.99!) and had my first pour last night. It certainly tastes like the Antique but that medicinal flavor is just a bit more subdued. I like the Antique at $19 but I got to say I love the WSR at $13. If asked to choose between these I'd give WSR the edge.

BTW- what I love about these inexpensive good pours is that they help bring down the average cost/night of bourbon enjoyment. If I'm having 2 pours/night of 2 oz of PVW15 or even 20 (which is quite often), I like to start with one of these cheaper pours, get the taste buds acclimated, and then hit the higher priced stuff and take advantage of the contrast effect (i.e. makes the higher priced stuff taste even better).

So at $0.50 /oz(WSR) x 2oz = $1 plus $2.00/oz(PVW15) x2 = $4 or even $3.625/oz(PVW20) x 2oz = $7.25 then I can drink for between $5 to $8.25 per evening versus $8 to $14.50.

Still quite pricey per evening so I also tend to mix in other relatively less expensive pours but also fantastic like Centennial 13 yr (@ $1 /oz) or ORVW 10/107 at a similar price point.

Anyways, my take home message is that I am happy that everyone here turned me on to this very nice and inexpensive pour... it will now be entering the rotation!

What about you folks? What's this wonderful hobby costing you?

Link to comment
Share on other sites

I am good for two drinks a night after work at 1.5 oz. ea.. My "go to" is Makers Mark ($34 for the 1.75L. "Family Size"). Last night it was Elijah Craig 12yo. The other night it was Evan Williams 12yo. Last week it was Baker's. This Sunday (my birthday weekend) I will break out (not literally :) ) a bottle of Booker's for myself and some friends.

Bottom line: Because my pour varies around my house I'm not sure of the actual cost. What is of more concern to me is that it's there when I want it. :D

Link to comment
Share on other sites

My average bottle runs around $1.25/oz and (sadly) I drink about 8 oz on many nights when I do drink. So I'm looking at $10 per session, which is cheaper for me than when I drank mostly wine!

Link to comment
Share on other sites

Probably less that $3.00 a day. I don't drink every day.

Anyway you toss it drinking at home is cheaper "per week" than a single night on the town, when you figure in gas money and eating money.

Link to comment
Share on other sites

All I know is that me average pour of bourbon cost is way less than my wife's average glass of wine cost!

Link to comment
Share on other sites

For a good ROI, my pours cost me 1/8 or the same at a bar... Pocket wise is probably $5 a day on average.... including highs and lows over a month.

Link to comment
Share on other sites

Here's how I figure it:

  • Once I pop the cork/top, the bottle has no monetary value, since it can no longer be legally sold, even by a retailer;
  • Enjoyment is an aesthetic value;

Therefore, enjoying the whiskey ADDS value to an open bottle. The most valuable is an empty one that you enjoyed immensely (hopefully, with like-minded others).

:toast:

My average pours, thus, are priceless.

Link to comment
Share on other sites

Tim, love what you wrote, I feel the same way.

Glad you're not doing my taxes, though!:lol:

Cheers!

Yeah I love what he wrote too, I was trying to come up with something as well worded, but the words failed me.

I'm not sure if I wouldn't want him to do my taxes though...as soon as opened it has no value...I think there are times I could use those types of losses to my advantage...and since the experience is priceless there's no way to put a value on that...net loss on investment...sounds good.

Link to comment
Share on other sites

As a math teacher, I can appreciate this post.

Let's pretend most folks' "regular pour" is $40 (or less.) This equates to $1.56 (or less) per oz. Let's say on an average night, you consume 6 oz. That's a $9.36 price tag for pure bliss. :)

Granted, if you do that three nights a week, 52 weeks a year, it adds up to about $1460.16, but still, less than what you would spend enjoying those same spirits from a restaurant or bar.

For me personally, a few nights a week at $4 per night is what it ends up being.

Link to comment
Share on other sites

As a math teacher, I can appreciate this post.

Let's pretend most folks' "regular pour" is $40 (or less.) This equates to $1.56 (or less) per oz. Let's say on an average night, you consume 6 oz. That's a $9.36 price tag for pure bliss. :)

Granted, if you do that three nights a week, 52 weeks a year, it adds up to about $1460.16, but still, less than what you would spend enjoying those same spirits from a restaurant or bar.

For me personally, a few nights a week at $4 per night is what it ends up being.

'

I guess we're in a similar business as I teach accounting and like to work these kind of things outicon7.gif.. btw 6oz is quite a night... I usually have 3 to 4 oz / night which still adds up but as I like to say... Bourbon, a bargain at any price!icon10.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Howdy,

I'll admit that I'm using JBW as my daily pour instead of KC or JBB. High fuel prices have taken a bite out of my "nightcap budget".

Eggman

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.